نرده شیشه ای

نرده شیشه ای با پایه فلزی و بست شیشه گیر

نرده شیشه ای

نرده کابلی

نرده آلومینیوم

 

شیشه کاربردهای بسیاری در صنعت ساختمان دارد که همه ما با رایج ترین استفاده شیشه، یعنی شیشه پنجره، آشنا هستیم. اما امروزه از شیشه برای مصارف مختلفی همچون، درب‌های شیشه ای، شیشه بالکن‌ها، پارتیشن و … استفاده می شود. یکی از جدیدترین موارد استفاده‌ شیشه، می‌توان به نرده شیشه ای اشاره کرد. در این مطلب همراه ساختمون باشید تا نرده شیشه ای و موارد مصرف آن در ساختمان‍‌ها آشنا شوید

 

یکی از مدل های کلاسیک نرده شیشه ای که از نظر هزینه نسبت به مدل های دیگر ارزان تر است

سیستم نرده شیشه ای با پایه های فلزی و دستگیره فلزی است.

این نوع نرده در واقع از ترکیب و اتصال اجزای لوله یا پروفیل استیل و آلومینیومی و آهنی

که برای پایه ها و دستگیره نرده از آن ها استفاده می شود

همراه با یک یراق مخصوص اتصال دهنده شیشه ها به پایه ها و جام های شیشه ای

از نوع سکریت با ضخامت های ۸mm و ۱۰mm ساخته می شود.

نرده شیشه ای که با این سیستم اجرا می شود به دلیل ضخامت کم پنل های شیشه ای نمی تواند

بدون پایه فلزی اجرا شود

اما استفاده از این نوع نرده به دلیل کاهش هزینه ها و ایمنی مناسب نسبت به نرده های چوبی و سنگی هم چنان با استقبال خوبی روبه رو است.

در گذشته به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژی در عرصه مقاوم سازی شیشه‌ها، مردم ذهنیت منفی نسبت به شیشه مخصوصا از نظر مقاومت و استحکام داشتند. 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری ماشین‌آلات سکوریت و لمینت پیشرفت‌هایی چشمگیر در صنعت مقاوم سازی شیشه داشته‌ایم و باید این ذهنیت قدیمی خطرناک بودن شیشه را به فراموشی بسپاریم.

جان پناه شیشه‌ای به سبکهای مختلفی قابلیت اجرا دارد و به تناسب اجرای هر مدل زیبایی و مقاومت مختلفی را دارا خواهد بود.

انواع نرده شیشه‌ای

  1. فیکس پوینت
  2. اسپیگوت
  3. اکسپوز “روکار”
  4. دفنی “توکار”
  5. فریملس “بدون فریم

کاربرد های نرده شیشه ای

امروزه در ساختمان ها به جز فضای داخلی در فضای خارجی هم استفاده از نرده های شیشه ای بسیار رواج پیدا کرده است و با کاربرد های فراوانی که دارد نظر بسیاری از طراحان را به خود جذب کرده است.

در فضا های داخلی ساختمان ها از نرده شیشه ای به عنوان نرده پله ها برای امنیت و محافظت استفاده می شود که بخاطر ظاهر شیک و به روزی که به فضا می دهد این روز ها بسیار باب شده است. اگر دفتر محل کار شما و یا منزل شما دارای فضای دوبلکس است و دارای چند طبقه متصل به هم می باشد،  بهترین انتخاب برای شما قطعا نرده شیشه ای است. البته باز هم می توانید این فضا را با انتخاب پله های شیشه ای لاکچری تر و شیک تر هم کنید. فقط کافی است که یک فضایی مانند خانه ای شیک را تصور کنید که دارای پله و نرده های زیبای شیشه ای است، از نظر شما این محیط فوق العاده و رویایی نیست؟

اصولا در اداره ها و شرکت ها از نرده های شیشه ای به عنوان جدا کننده یا همان پارتیشن استفاده می شود که مزایا و فواید بسیاری دارد. یکی از این مزایا کنترل کردن عملکرد افراد در فضای کاری برای مدیران می باشد.

از مزایا و خصوصیات دیگر نرده های شیشه ای می شود به باز کردن فضای بیشتر محیط و ارتباط راحت با هر اعضا را نام برد.

نرده شیشه‌ای فیکس پوینت

جان پناه شیشه ای فیکس پوینت با یراق فولاد ضد زنگ (stainless steel) شماره ۳۰۴ گرد از کناره‌ها به دیوار بولت می‌گردد و در واقع شیشه‌ها و پله‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند. در این مدل نرده از شیشه‌های تک لایه سکوریت ۱۰ میل، دولایه ۵ میل، دولایه ۶ میل و دولایه ۸ میل و… استفاده می‌گردد. یراق‌آلات مورد استفاده در این سیستم کینگ لانگ تایوان است. هم‌چنین، بسته به دلخواه شما از هندریل (دستگیره) استیل و آلومینیوم با مقاطع u صاف و u گرد استفاده می‌گردد.

نکته حائز اهمیت در این مدل نرده زیر کار مناسب و تراز است. در کل بهتر است محل تلاقی پیچ فیکس پوینت با دیواره یا نرده یک قوطی فلزی با مقطع ۴۰ در ۸۰ میل کار شده باشد که از لحاظ ایستایی و دوام، نرده‌ها دارای مقاومت بیشتری هستند.

جان پناه شیشه‌ای اسپیگوت

سرعت اجرایی نرده شیشه‌ای اسپیگوت به نسبت باقی مدل‌ها بالاتر است. این نرده‌ها از تلفیق شیشه‌های تک لایه یا دو لایه لمینت و یراق استیل u شکل ایستاده که از بالا شیشه را مهار کرده و از پایین در زمین بولت می‌شود، تشکیل شده است. بهتر است در کنار پیچ‌های بزرگی که به زمین فرو می‌رود کمی چسب سنگ استفاده شود تا دوام و ایستایی یراق در زمین در درازمدت یکسان باشد.

معمولا ارتفاع یراق اسپیگوت، از ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض ۳ تا ۵ سانتی‌متر است. 

اندازه قطعات نیز معمولا بین ۱۲۰ تا نهایتا ۲۰۰ سانتی‌متر هستند و مابین شیشه‌ها باید حدود یک سانتی‌متر فاصله باشد. برای گرفتن تاییدیه آتش‌نشانی و پایان کار باید به مواردی از قبیل حداقل دو لایه بودن شیشه‌ها بصورت سکوریت و لمینت، بکارگیری PVB با ضخامت ۱٫۵۲ میل یا ۳٫۲ میل، حداقل ارتفاع شیشه‌ها نیز ۱۱۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد و برخی موارد دیگر که تمامی آنها هنگام طراحی و نصب توسط تیم مجرب تتراگلس رعایت و پیاده‌سازی می‌شوند.

نرده شیشه ای اکسپوز (روکار)

از این طرح نرده بیشتر برای حفاظت از تراس، پرتگاه؛ بالکن، روف گاردن و … به صورت دور تا دور استفاده می شود. در این مدل از نرده ها همانند نامی که دارد، پس از تمام شدن کف سازی و نصب سنگ یا سرامیک و… آن را نصب کرده و استفاده می کنند.

اما نکته ای مهم در هنگام نصب این روش این است که کف نهایی حتما تراز و صاف باشد، زیرا این جان پناه ها روی سطحی که صاف یا تراز نباشد قابل نصب نیست و درصورت نصب روی چنین زمینی، شیشه ها در یک راستا قرار نمی گیرد و از نظر زیبایی و ایستادگی کار در درجه پایین تری قرار می گیرد.

در این مدل بعد از اتمام نصب پروفیل های آلومینیومی در کف، به خاطر وجود براکت و کاور های پروفیل نمای بسیار شکیل و شیکی به کار شما می دهد و به شما اجازه باز و بسته کردن و امکان ایجاد در طرح ها و رنگ های بسیاری را خواهد شد.

شیشه هایی که در این مدل استفاده میشود از نوع سکوریت لمینت با ضخامت شانزده الی بیست میلی متر است، البته از دو لایه شیشه هشت میل یا دو لایه شیشه ده میلی متری  هم می شود استفاده کرد.

نرده شیشه ای دفنی( تو کار)

شکل ظاهری این نرده ها بسیار شبیه به نرده شیشه ای اکسپوز می باشد. ولی با این تفاوت که تمامی پروفیل ها در داخل زمین کار گذاشته می شود. در این مدل از نرده ها روی سطح زمین فقط کاورهای آلومینیومی ظریف را می بیند و بقیه متعلقات در داخل زمین کار شده است.

اما نکته ای مهم در استفاده از ترکیب نرده شیشه ای این است که تمام پروفیل ها قبل از تمام شدن کف سازی در داخل زمین قرار گرفته باشد،  تا بتوانند کار کف سازی را تمام کنند.

یکی از مهم ترین نکته ها راجب این روش این است این مدل نرده ها از نظر استقامت و ایستایی جایگاه بالا و ویژه ای دارد و توانایی تحمل  بییشترین فشار و ضربه را دارد.

نرده شیشه ای فریملس( بدون فریم )

این مدل از نرده ها قیمت رده پایین تری نسب به بقیه نرده ها دارد و میشود گفت که انتخاب اقتصادی تری می باشد. اما از لحاظ زیبایی و ایستادگی چایگاه پایین تری نسبت به بقیه نرده ها دارد.

همانطور که از نام آن پیدا است این نرده ها بدون هیچ فریمی اجرا می شود و از حداقل یراق برای اتصال استفاده می کند. شیشه هایی که در این روش استفاده می شود اصولا بین ۱۰ میل سکوریت شفاف و ۱۰ میل سکوریت ساتینا می باشد. که باعث می شود طراحی و استفاده سند بلاست ممکن شود.