شیشه دکوراتیو چیست؟

امروزه شیشه دکوراتیو را همه‌جا می‌توانید ببینید. آن‌ها در پنجره‌ها، قفسه‌بندی، پارتیشن‌، حمام، سرویس بهداشتی، چیدمان اتاق خواب، میزهای شیشه‌ای، دکوراسیون فروشگاهی، دیوار‌پوش‌ها، کف، کمد دیواری، لابی، کابینت‌ آشپزخانه و حتی به عنوان جداکننده‌ی فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از شیشه دکوراتیو می‌تواند یک نقطه کانونی عالی در هر فضایی باشد و رنگ‌های زنده‌ای که در دکوراسیون داخلیمورد نیاز است را خلق کند. به طور کلی، تنوع رنگ و نقش و طرح آن‌ها دست طراحان داخلی را بسیار باز می‌گذارد تا به راحتی بتوانند با کمک‌شان با رنگ، طرح، برش و نور بازی کنند و فضا را دل‌انگیزتر کنند.

اما استفاده از شیشه دکوراتیو تنها محدود به فضاهای داخلی نمی‌شود. آن‌ها به راحتی در فضاهای خارجی هم قابل استفاده‌اند. زیرا آن‌ها بسیار در مقابل گرما، سرما، رطوبت، اشعه‌ یو وی، نور خورشید، باد، باران، برف و آلودگی مقاومند. بنابراین در هر شرایط آب و هوایی از مناطق گرم و پر آفتاب جنوب کشور تا سرزمین‌های پر باران و مرطوب شمال و حتی در ابرشهرهای بسیار آلوده قابل استفاده‌اند. علاوه‌ براین ویژگی‌های فنی، آن‌ها بسیار مدرن، شیک و متمایزند. اگر در نما یا ورودی ساختمان از شیشه دکوراتیو استفاده شود، آن را شاخص می کند، به‌ طوری که هررهگذریوسوسهشودتادوبارهبرگرددوبهساختمانشمانگاهی بیندازد. حتی شاید وسوسه شود از آن عکس بگیرد و به عنوان یک طراحی زیبا به دیگران نشان دهد. اگر در پنجره‌ها بکار رود، می‌تواند حس امنیت و محفوظیتِ زیبایی را القا کند.

توجه کنید، شیشه دکوراتیو تنها یک عنصر طراحی بی‌ روح نیست. با کمک آن‌ها می‌توان به ساختمان و فضاهای داخلی شخصیت داد. مثلا با کمی بازی با رنگ‌ها و طرح‌ها می‌توان آن‌ها را به معماری اصیل و سنتی ایرانی نزدیک کرد. اینگونه حس اصالت و شکوه را القا می‌کنند. با نصب شیشه دکوراتیو در حالی که نور خورشید یا نورهای محیطی را به شکل دلخواه بازتاب دهد یارنگ آمیزی کند، زیبایی نفس‌گیر و طبیعی به فضاهای داخلی و خارجی اضافه می‌شود. می‌توانیم با کمک شیشه دکوراتیو داستانی را نقل کنیم؛ منظره‌ی ناپسندی را پنهان کنیم و یا زیبایی را چند برابر منعکس کنیم. در یک کلام، شیشه دکوراتیو الهام‌بخش‌ترین و رهاترین ابزار و امکانات برای طراحی را در اختیار ما می‌گذارد.

در ادامه با برخی از انواع شیشه دکوراتیو آشنا خواهید شد.

شیشه های متلوکس

شیشه دکوراتیومتلوکسیاماتبااستفادهازتکنولوژیجدیدماتکردنشیشهباکمکاسیدساختهمی‌شوند. درنتیجه،اینشیشه‌هالکرانشاننمی‌دهند،نور را عبور نمی‌دهند و در فضا حس محرمیت ایجاد می‌کنند. آن‌ها را در پارتیشن‌ بندی، حمام، مبلمان، دربها، کابینت و فضاهای مشابه بکار می‌برند. اضافه کردن یک لایه لمینت به آن‌ها باعث می‌شود که در هنگام شکستن خرد نشوند. می‌توان این شیشه‌ها را در رنگ‌بندی‌های مختلف ارائه داد و حتی طرح‌های متنوعی در آن‌ها ایجاد کرد و مشبک‌شان کرد. برش شیشه به هر شکل دلخواه امکان‌پذیر است و در قطرهای متنوع قابل ارائه است. حتی می‌توان آن‌ها را سوراخ کرد.

شیشه های لاکوبل

شیشه دکوراتیو لاکوبل رنگی است. این شیشه ها رنگ‌های درخشان و کاربرد بسیاری دارند. در مقابل رطوبت و دما رنگ آن‌ها ثابت است و مانع نفوذ رطوبت به دیوارها می‌شوند. پس به عنوان یک لایه محافظ زیبا هم قابل استفاده هستند. هیچ آلودگی بصری و شیمیایی تولید نمی‌کنند. اگر از پلی پروپیلن در آن‌ها استفاده شود، تبدیل به شیشه‌های نشکن می‌شوند، و یا در صورت شکستن خرد نمی‌شوند. نور را تشدید و رنگارنک می‌کنند. بنابراین شما را از بکار بردن لامپ‌های رنگی و یا استفاده‌ از رنگ در مبلمان منزل بی‌نیاز می‌کنند. آن‌ها در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند، اما معمولا نوعی که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد بین چهار تا هشت میلی متر ضخامت دارد. آن‌ها در هرجایی که بخواهید قابل نصب هستند. همچنین، گاهی آن‌ها را با یک سطح آنتی‌باکتریال می‌پوشانند، پس انتخاب مناسبی برای بیمارستان‌ها و رستوران‌ها به شمار می‌روند. یکی از امکاناتی که این شیشه‌ها در اختیار طراحان قرار می‌دهند، امکان ترکیب چند رنگ در کنار هم، در برش‌ها و اندازه‌های متفاوت است. شیشهدکوراتیولاکوبلبرایآن‌هاییکهعاشقفضاهایخلوتومینیمالهستندبسیارانتخابدرستیاست.

شیشه‌ دکوراتیو طرح سنگ

اگر می‌خواهید در دکوراسیون از شیشه استفاده کنید، اما تمایل دارید که آن جلوه‌ی طبیعی‌تری به دکور شما بدهد، بهترین انتخاب شیشه‌ دکوراتیو سنگی است. این شیشه‌ها الگوی انواع سنگ‌ها، بویژه سنگ مرمر، را دارند. فناوری‌های جدید پیچیده به کمک انسان آمده‌اند تا بتوان این شیشه‌ها را در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف تولید کند. اشیشه های طرح سنگ برایدیوار،حمام، آشپزخانه، فضای داخل ویلا، نرده پله‌، استفاده در حیاط و محوطه سازی، کف و فضاهای روستیک و حتی فضاهایی روحانی گزینه‌ی بسیار خوبی هستند. شفافیت و بازتاب نور فوق‌العاده‌ای دارند و به راحتی قابل نصب هستند. مانند دیگر شیشه‌ها در برابر آب، گرما، سرما، رطوبت، و دیگر مظاهر طبیعی مقاوم هستند. رنگ‌شان ثابت است و قابلیت برش در ابعاد و ضخامت‌های مختلف، حتی کوچکترین سایزها، را هم دارند.

اگر مطالب عنوان شده مفید و جوابگوی سوالات شما بوده یا اگر سوال و نقطه نظری در مورد شیشه های دکوراتیو دارید، با ما در میان بگذارید. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

Leave a Comment